Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Europejski Fundusz Społeczny+)
Priorytet: FESL.06.00-Fundusze Europejskie dla edukacji
Działanie: FESL.06.01-Edukacja przedszkolna
Całkowity koszt projektu: 718 675.11 zł
Dofinansowanie: 646 807.59 zł (w tym UE: 610 873.84 zł; Budżet Państwa: 35 933.75 zł)
Czas realizacji: 2024-12-02 - 2026-06-30
Projekt skierowany jest do grupy docelowej zamieszkującej obszar województwa śląskiego, tj. 75 dzieci (40K i 35M) w wieku przedszkolnym w wieku 3-6 l. uczęszczające do przedszkola w Godowie (gmina wiejska). Projekt zakłada także wsparcie dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi tj. 1K oraz dzieci, u których zaobserwowano deficyt rozwoju psychofizycznego i deficyt kompetencji zaobserwowany przez kadrę pedagogiczną przedszkola dzieci 20 (10K;10M).
Okres realizacji: 02.12.2024 do 30.06.2026 (XII 2024 - II 2025 rekrutacja i zakupy).
Przedmiotem projektu są działania mające na celu wsparcie edukacji przedszkolnej poprzez organizację zajęć rozwijających kompetencje kluczowe oraz niwelowanie braku oferty zajęć specjalistycznych (wspierających ogólny rozwój psychofizyczny) na wysokim poziomie. Uzupełniająco przedszkole planuje poszerzyć swoją ofertę o zajęcia z preorientacji zawodowej, zajęcia kształtujące świadomość ekologiczną oraz zajęcia sportowe upowszechniające wśród dzieci postawy prozdrowotne. Ponadto w projekcie realizowane będzie wsparcie dla 7 nauczycieli (7K) w postaci szkoleń.
Rodzaje zajęć:
- EKO przedszkolak
- Mały sportowiec
- Jestem małym tancerzem
- Wszystko zaczyna się w przedszkolu
- Mistrz programowania
- Sensoryczny przedszkolak
- Pięknie mówię
Zakłada się także wsparcie w postaci szkoleń dla nauczycieli z obszaru tematycznego dotyczącego przemocy w szkole i grupie rówieśniczej (4K, 1M), a także szkoleń dotyczących przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy, z Karty Praw Podstawowych i Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych (7K) oraz szkolenia z programowania, szkolenie dla animatora zajęć sportowo - rekreacyjnych i szkolenia Eko - Przedszkolaki .
Łącznie zaplanowano 630 zajęć.
W ramach projektu planuje się także zakup niezbędnego doposażenia i pomocy dydaktycznych.
Efektem projektu będzie poszerzenie oferty edukacyjnej placówki o zajęcia na wysokim poziomie z wykorzystaniem zakupionego niezbędnego doposażenia, narzędzi ICT i pomocy dydaktycznych.
Aktualny harmonogram zajęć dodatkowych
Informujemy o możliwości zgłaszania do Instytucji Zarządzającej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych (KPON).
Kto może zgłosić
Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów współfinansowanych z EFS+ z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektów lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu Funduszy Europejskich oraz stowarzyszenia i fundacje.
Jak złożyć zgłoszenie
Zgłoszenie można składać za pomocą:
• poczty tradycyjnej - w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub Ministerstwo Zdrowia, ul. Miodowa 15, 00-952 Warszawa,
• skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
KPON ma przyczynić się do poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych, poprzez umożliwienie im rzeczywistego korzystania ze wszystkich praw człowieka i podstawowych wolności, na równi z innymi osobami. Została ona przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 2006 r., a weszła w życie w 2008 roku. Polska ratyfikowała Konwencję w 2012 roku.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie