Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Europejski Fundusz Społeczny+)
Priorytet: FESL.06.00-Fundusze Europejskie dla edukacji
Działanie: FESL.06.01-Edukacja przedszkolna
Całkowity koszt projektu: 881 130.77 zł
Dofinansowanie: 793 017.69 zł (w tym UE: 748 961.15 zł; Budżet Państwa: 44 056.54 zł)
Czas realizacji: 2024-12-02 - 2026-06-30
Przedmiotem projektu jest realizacja kompleksowego programu wsparcia, stanowiąca odpowiedź na zdiagnozowane potrzeby dzieci, nauczycieli i rodziców/opiekunów. Celem projektu jest niwelowanie deficytów w edukacji przedszkolnej w zakresie realizacji zajęć dodatkowych i zajęć specjalistycznych na wysokim poziomie oraz niwelowanie braku dostępu do podnoszenia kwalifikacji nauczycieli. Działania w projekcie skierowane są do grupy docelowej zamieszkującej obszar województwa śląskiego, dzieci 3-6 lat z przedszkola w Gołkowicach gmina wiejska, nauczycieli oraz rodziców/opiekunów. Wsparcie obejmuje 193 dzieci (94K; 99M), wsparcie dla dzieci z SPE -1 dziecko (1M) oraz dzieci potrzebujące wsparcia ogólnego rozwoju psychofizycznego 40 dzieci (20K; 20M), a także 12 nauczycieli (12K). Łącznie w projekcie zaplanowano 2100 zajęć.
Okres realizacji: 02.12.2024 do 30.06.2026 (XII 2024 - II 2025 rekrutacja i zakupy).
Rodzaje zajęć:
- ukierunkowane na wsparcie ogólnego rozwoju psychofizycznego dzieci, rozwijanie kompetencji kluczowych, preorientacji zawodowej, upowszechnianie zachowań prozdrowotnych i uwrażliwiających na zmiany klimatu, profilaktykę prawidłowego wymawiania głosek oraz stymulację rozwoju mowy
- organizację zajęć dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi ,w tym dla dzieci z orzeczeniami wynikającymi z Rozporządzeniem MEN z dnia 9.08.2017 r.,
- obejmującego podnoszenie kwalifikacji, umiejętności i kompetencji kadry pedagogicznej (kurs kreatywnej gimnastyki, kurs trenerski programu „Uważność w edukacji”, logorytmika, kurs kwalifikacyjny surdopedagogika)
Zakłada się także wsparcie w postaci szkoleń dla nauczycieli z obszaru tematycznego dotyczącego przemocy w szkole i grupie rówieśniczej (12K,), a także szkoleń dotyczących przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy, z Karty Praw Podstawowych i Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.
Łącznie zaplanowano 2100 zajęć.
W ramach projektu planuje się także zakup niezbędnego doposażenia i pomocy dydaktycznych.
Efektem realizacji projektu będzie zniwelowanie deficytów w ilości zajęć dodatkowych i specjalistycznych dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz braku odpowiedniego doposażenia i pomocy dydaktycznych niezbędnych do realizacji zajęć i osiągania zakładanych celów.
Aktualny harmonogram zajęć dodatkowych
Informujemy o możliwości zgłaszania do Instytucji Zarządzającej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych (KPON).
Kto może zgłosić
Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów współfinansowanych z EFS+ z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektów lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu Funduszy Europejskich oraz stowarzyszenia i fundacje.
Jak złożyć zgłoszenie
Zgłoszenie można składać za pomocą:
• poczty tradycyjnej - w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub Ministerstwo Zdrowia, ul. Miodowa 15, 00-952 Warszawa,
• skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
KPON ma przyczynić się do poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych, poprzez umożliwienie im rzeczywistego korzystania ze wszystkich praw człowieka i podstawowych wolności, na równi z innymi osobami. Została ona przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 2006 r., a weszła w życie w 2008 roku. Polska ratyfikowała Konwencję w 2012 roku.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie