Zobacz także: Odbierz kartę PSZOK
REGULAMIN PUNKTU SELEKTYWNEGO ZBIERANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH W GMINIE GODÓW
§ 1
- Regulamin określa szczegółowe zasady funkcjonowania Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Gminie Godów, zwanym dalej PSZOK.
- PSZOK na terenie gminy zlokalizowany jest na działce nr 164/16 położonej w miejscowości Gołkowice, natomiast dojazd jest prowadzony z ul. Piotrowickiej w Skrbeńsku.
- PSZOK czynny jest w każdą środę w godzinach 11:00 - 17:00 oraz sobotę w godzinach 8.00 - 14.00
- Przyjęcia odpadów dokonuje upoważniony pracownik firmy, której powierzono prowadzenie punktu.
- Przyjęcia odpadów dokonuje się po sprawdzeniu zgodności dostarczonych odpadów z wykazem aktualnie przyjmowanych odpadów.
- Odpady przyjmowane są do PSZOK nieodpłatnie od mieszkańców z nieruchomości zamieszkałych na terenie Gminy Godów.
- Korzystający z PSZOK zobowiązani są do bezwzględnego przestrzegania niniejszego Regulaminu.
§ 2
- PSZOK przyjmuje odpady komunalne selektywnie zebrane dostarczane przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych na terenie gminy Godów.
- Właściciel nieruchomości dostarczający odpady do PSZOK zobowiązany jest do okazania dokumentu potwierdzającego uiszczenie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz Gminy Godów - Karta PSZOK.
§ 3
- PSZOK przyjmuje następujące rodzaje odpadów:
- odpady selektywnie zebrane (papier, szkło, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe)
- bioodpady
- przeterminowane leki
- chemikalia
- zużyte baterie i akumulatory
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
- odpady wielkogabarytowe
- tekstylia
- zużyte opony samochodowe dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony
- odpady remontowo-budowlane pochodzące z samodzielnych prac remontowych i budowlanych wytworzone poza terenami budowy, stanowiące odpady komunalne w ilości do 500 kg na posesję
- Do PSZOK nie będą przyjmowane następujące rodzaje odpadów:
- odpady zawierające azbest
- zmieszane odpady komunalne
- części samochodowe, zderzaki, tapicerka, kokpity itp.
- Odpady remontowo-budowlane powstające na terenie nieruchomości na skutek prowadzonych prac przez specjalistyczną firmę remontową, należy przekazywać za jej pośrednictwem, która to staje się wytwórcą odpadów i jest odpowiedzialna za ich zbieranie, wywóz i utylizację na swój koszt.
§ 4
- Odpady wymienione w § 3 ust. 1 gromadzone są selektywnie w zamykanych pojemnikach i kontenerach oraz pomieszczeniach, chroniących zebrane odpady przed wpływem czynników atmosferycznych i dostępem zwierząt. Kontenery i pojemniki są odpowiednio oznakowane dla poszczególnych rodzajów odpadów.
- Osoba dostarczająca odpady do PSZOK zobowiązana jest umieścić je w odpowiednim miejscu w kontenerach lub pojemnikach.
- Umieszczanie dostarczonych odpadów będzie odbywać się pod nadzorem pracownika obsługującego PSZOK.
§ 5
- Odpady dostarczane do PSZOK powinny być posegregowane oraz właściwie zabezpieczone, nie mogą być zmieszane, ani zanieczyszczone.
- Odpady niebezpieczne płynne (farby, lakiery, smary, oleje itp.) powinny znajdować się w oryginalnych, nieuszkodzonych opakowaniach producenta oraz powinny zawierać etykiety.
- Rodzaje odpadów wymienione w § 3 ust. 1 przyjmowane do PSZOK w ramach pobranej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi określa Regulamin Utrzymania Czystości i Porządku w Gminie Godów. Każdorazowe przyjęcie odpadów jest ewidencjonowane przez pracownika obsługującego PSZOK.
§ 6
Do PSZOK przyjmowane są wyłącznie odpady dostarczone w sposób umożliwiający ich selektywne odebranie zgodnie z kategoriami odpadów wymienionymi w § 3 ust.1.
§ 7
Obsługujący PSZOK w Gminie Godów, prowadzi rejestr przyjęcia odpadów do PSZOK .
§ 8
Obsługujący PSZOK odmówi przyjęcia odpadów w sytuacji, kiedy istnieją przesłanki, iż odpady pochodzą od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych lub z terenu innej gminy.
§ 9
W uzasadnionych przypadkach przyjmowanie odpadów do PSZOK może być okresowo wstrzymane.
§ 10
Osoby przebywające na terenie PSZOK obowiązane są do:
- przestrzegania zaleceń obsługi PSZOK, w szczególności w zakresie miejsca złożenia odpadów oraz sposobu poruszania się po PSZOK
- zachowania wymogów bezpieczeństwa, w szczególności nieużywania źródeł otwartego ognia
- na terenie PSZOK osoby niepełnoletnie mogą przebywać jedynie pod opieką osoby pełnoletniej.
§ 11
Wszelkich informacji o pracy PSZOK udziela na miejscu pracownik obsługujący PSZOK w godzinach pracy Punktu lub pracownik Referatu Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Godów pod numerem telefonu (32) 47 65 065 wew.15