Strona główna/O Gminie/Informacje ogólne/Projekty/Projekty krajowe/Rządowy Program Odbudowy Zabytków/Prace konserwatorskie oraz restauratorskie przy kościele (..)

Prace konserwatorskie oraz restauratorskie przy kościele drewnianym (...) w Łaziskach

Pełny tytuł projektu: Prace konserwatorskie oraz restauratorskie przy kościele drewnianym pw. Wszystkich Świętych w Łaziskach

godło i flaga

Prace konserwatorskie oraz restauratorskie przy zabytku wpisanym do Wojewódzkiego Rejestru pod nr 732/66 tj. Kościele drewnianym pw. Wszystkich Świętych w Łaziskach pochodzącym z XV wieku najstarszym obiekcie sakralnym architektury drewnianej na terenie Górnego Śląska.
Obiekt jest użytkowany, utrzymany w dobrym stanie technicznym. Zakres prac restauratorskich dotyczy wnętrza oraz wyposażenia kościoła. Planuje się zabezpieczenie i utrwalenie polichromii na stropie nawy kościoła. Dekoracja malarska zachowana jest w złym stanie. Powierzchnia malowideł jest pociemniała i zabrudzona ze śladami wilgoci. Wymaga przeprowadzenia oczyszczenia chemicznego, impregnacji owadobójczej, wypełnienia ubytków, oraz  impregnacji z punktowym odtworzeniem malowideł zgodnie z programem prac konserwatorskich zatwierdzonym przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Następnie przeprowadzona zostanie konserwacja neogotyckich ołtarzy bocznych p.w. św. Antoniego oraz św. Barbary. Drewniana konstrukcja ołtarzy uszkodzona i osłabiona poprzez działanie owadów oraz wilgoci wymaga pilnego odnowienia. Struktura poddana zostanie poddana dezynfekcji oraz impregnacji strukturalnej, z niezbędną stabilizacją elementów konstrukcyjnych. Odkryta zostanie warstwa autorska polichromii, uzupełnione ubytki, przeprowadzona rekonstrukcja zapraw w partiach złoconych oraz malarskich punktowo. Ponadto wykonana zostanie konserwacja ambony barokowej z I poł. XVIII. Konstrukcja ambony jest niestabilna, naruszona i osłabiona jest konstrukcja schodów, na strukturze widoczne są pęknięcia i uszkodzenia. Planuje się przeprowadzenie prac konserwatorskich na w zakresie pełnej konserwacji technicznej i estetycznej poprzez przeprowadzenie czyszczenia impregnacji wymiany uszkodzonych elementów konstrukcyjnych, odkrycie warstwy autorskiej, wyretuszowanie polichromii.

logo programu Polski Ład

W związku z wnioskiem o dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków przyznano promesę dofinansowania do kwoty 490.000,00 zł. Wartość dotacji udzielonej przez Gminę Godów 500.000,00 zł.