Sołectwo Podbucze
To najmłodsza wieś gminy o charakterze rolniczym, związana z Korstoszowicami i Skrzyszowem.
Herb sołectwa
Z kart historii
Początki i gmina: kolonia, której niemiecka nazwa brzmiała Friedrichstal, powstała na fali tzw. kolonizacji fryderycjańskiej. Została założona w 1776 r. przez Zofię Karolinę von Dyhrn i otrzymała niemiecką nazwę na cześć samego króla Fryderyka II. Dawniej rozciągały się tu pola dworskie. Na mapie z lat 20. XIX w. obok niemieckiej nazwy podano także nazwę polską. Niewielka kolonia stanowiła odrębną gminę. Posiadała pieczęć z wyobrażeniem trzech sękatych pni.
Kościół i oświata: wieś należała do kościoła i parafii w Skrzyszowie, a od 1983 r. w Krostoszowicach. Dużą kaplicę Miłosierdzia Bożego poświęcono w 1999 r. Odbywają się w niej regularnie msze św., a także stanowi centrum życia religijnego miejscowej społeczności. Kolonia nie posiadała nigdy własnej szkoły. Dzieci uczęszczały do szkoły w Skrzyszowie, a potem w Krostoszowicach.
Gospodarka i życie społeczne: pierwszymi mieszkańcami kolonii byli ewangeliccy rzemieślnicy. Część z nich po jakimś czasie opuściła osadę. W I poł. XIX w. w koloni działało 10 warsztatów tkackich. W 1829 r. Podbucze zamieszkiwało jedynie 155 osób. W 1861 r. kolonia liczyła 29 domów, 114 katolików i 60 ewangelików. W 1940 r. kolonia liczyła około 200 mieszkańców. W I połowie XX w. działała tu gospoda Mołdrzyka. W 2008 r. rozpoczęły się prace ziemne przy planowanej autostradzie, która „przetła” niewielką miejscowość. Z dawnego układu przestrzennego kolonii oraz budynków nie zachowało się prawie nic.
Opis pochodzi z książki "Wspólne ścieżki - gminy na królewskim szlaku" autorstwa Daniela Jakubczyka