Uczniowie ze Skrzyszowa rozmawiali o przemocy i wykluczeniu rówieśniczym. Bo lepiej zapobiegać niż leczyć
11 Grudnia 2023Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Skrzyszowie została uczestnikiem akcji "Adwokatura przeciwko przemocy". W piątek 8 grudnia uczniowie placówki odbyli szereg spotkań z Aplikantem Adwokackim Katarzyną Domagalską-Smolorz, absolwentką szkoły w Skrzyszowie. - Zaprosiliśmy Panią mecenas, bo dziś niestety żadna szkoła w Polsce nie jest wolna od przejawów przemocy, nie tyle fizycznej, co psychicznej - mówi dyrektor Szkoły Podstawowej w Skrzyszowie, Joanna Bonarek.
Wykluczenie rówieśnicze
Największym obserwowanym przez nauczycieli problemem jest wykluczenie rówieśnicze. - Wykluczenie z różnych powodów: bo ktoś się inaczej ubiera, ktoś słucha innej muzyki, ktoś gra w inne gry. Przyczyny mogą być przeróżne, a skutek jest podobny: uczeń jest przez innych, często jakąś zwartą grupę, zwyczajnie niedostrzegany. Rówieśnicy udają, że go nie widzą. Wykluczają go ze wspólnych spotkań, zabaw. I z takim zachowaniem trudno walczyć. Bo wykluczający uczeń, czy grupa uczniów, mogą powiedzieć, że przecież nic nie robią złego. Bo że z kimś nie rozmawiają? Przecież to nic złego w ich opinii - wyjaśnia dyrektor Joanna Bonarek.
Naczelna Rada Adwokacka organizatorem akcji
Akcja Adwokatury skierowana jest m.in. do uczniów i uczennic klas VII-VIII szkół podstawowych. Adwokaci, aplikanci z 24 izb adwokackich edukują młodzież na temat: przemocy w rodzinie, przemocy rówieśniczej i dyskryminacji.
Organizatorem akcji jest Naczelna Rada Adwokacka i działające przy niej komisje: Komisja Praw Człowieka, Komisja ds. Równego Traktowania, Zespół ds. Kobiet, Komisja Edukacji Prawnej oraz Komisja Wizerunku.