Urząd Gminy Godów

godziny pracy urzędu:
Pn: 7:00 – 17:00 ; Wt – Cz: 7:00 – 15:00 ; Pt: 7:00 – 13:00
ul. 1 Maja 53
44-340 Godów
tel.:
+48 32 476 50 65
fax:
+48 32 476 51 00
Strona główna/Aktualności/Uczniowie z Gołkowic, Skrbeńska i czeskich Petrovic u (..)

Uczniowie z Gołkowic, Skrbeńska i czeskich Petrovic u Karvine lepiej się poznają

26 Września 2024
Uczniowie z Gołkowic, Skrbeńska i czeskich Petrovic u Karvine lepiej się poznają

"Polsko-czeska podróż naukowa" - to tytuł projektu transgranicznego, który powstał w Gminie Godów. Jego realizację 24 września rozpoczęły Szkoła Podstawowa w Gołkowicach, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Skrbeńsku i Materská škola Petrovice.

 

 

We wtorek uczestnicy spotkali się na sali gimnastycznej SP Gołkowice. Przywitali ich dyrektor szkoły Ewelina Kłosek oraz Wójt Gminy Godów Mariusz Adamczyk, życząc uczestnikom ciekawych wrażeń, dobrej zabawy i wielu nowych przyjaźni .

Wójt Mariusz Adamczyk wita uczestników projektu

Realizację projektu zainaugurowano... belgijką, popularnym wśród polskiej młodzieży tańcem, który został wykonany wspólnie przez polskich i czeskich uczniów. Następnie uczniowie mieli na tablicach wypisać z czym kojarzy się im sąsiedni kraj. Odpowiedzi były bardzo różne, ale dość dobrze określały postrzeganie sąsiadów. Czeskim uczniom nasza gmina i ogólnie Polska kojarzy się np. z drewnianymi kościołami, ścieżką rowerową, Energylandią, tańszą benzyną i... Biedronką.  Naszym uczniom Czechy kojarzą się z np. kofolą, basenami, czeską koroną, langoszami, smażonym serem i Krecikiem.

Z czym kojarzy się sąsiedni kraj

Warto zaznaczyć, że projekt obejmuje prawie 170 dzieci z Polski i Czech w wieku od 11 do 14 lat. Jego głównym celem jest wzmocnienie współpracy pomiędzy szkołami po obu stronach granicy poprzez wprowadzenie nowej formy współdziałania opartej na wspólnych wyjazdach edukacyjnych uczniów z Gminy Godów i Petrovice u Karvine. Dlatego w tym roku szkolnym odbędą się cztery wspólne wycieczki:

  • do Łaźni Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju - wyjazd połączony będzie z udziałem w warsztatach uzupełniających wiedzę z zakresu chemii, fizyki, biologii i historii regionu,
  • do centrum edukacyjnego Wielki Świat Techniki do Dolnich Vitkovic - zaplanowane jest zwiedzanie interaktywnych wystaw naukowych,
  • do Koniakowa na lekcję regionalizmu i wycieczkę górskim szlakiem,
  • do Ołomuńca - zwiedzanie zabytków miasta i zoo.

Warto dodać, że również po zakończeniu projektu szkoły będą nadal utrzymywać kontakty poprzez coroczną organizację cyklicznych warsztatów edukacyjnych w szkołach.

Projekt realizowany jest w ramach Funduszu Małych Projektów w ramach Programu Interreg Czechy - Polska 2021-2027 za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński.
Projekt je spolufinancován z Fondu malých projektů v rámci Programu Interreg Česko - Polsko 2021-2027 prostředků EFRR prostřednictvím Euroregionu Těšínské Slezsko.

Całkowity koszt projektu po stronie polskiej to 6 695 euro, zaś dofinansowanie to 5 356 euro (80% kosztów kwalifikowanych dla strony polskiej).

Interreg

do góry