Trzeci "Raz na ludowo" za nami. W tle wyjątkowa projekcja
31 Marca 202530 marca w Ośrodku Kultury w Gołkowicach odbyła się trzecia edycja Żywej Lekcji Regionalizmu "Raz na ludowo". W tym roku pokazowi dawnych tradycji wielkanocnych towarzyszyła projekcja realizacji telewizyjnej spektaklu Teatru Korez "Mianujom mie Hanka", z niezwykle charakterystyczną rolą Grażyny Bułki, a także Iskry Niepodległej - objazdowe widowisko multimedialne o polskich wynalazcach, odkrywcach i wielkich sportowcach.
Głównym założeniem żywej lekcji regionalizmu jest promocja kultury regionalnej i tradycji. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję aktywnie włączyć się w wydarzenie poprzez udział w warsztatach haftu, malarstwa i rysunku. Poza tym podziwiać można było wystawę prac artystycznych i kolekcjonerskich, stoiska rękodzielnicze oraz prezentację regionalnych potraw. Można było podejrzeć jak dawniej prano i przędzono.
W organizację wydarzenia przygotowanego przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Godowie włączyło się Koło Gospodyń Wiejskich z Gołkowic, które przygotowało stoisko z własnymi wyrobami, a także zaprezentowało jak wyglądało kiedyś pranie ubrań oraz przędzenie na kołowrotku.
Ponadto własne stoiska zaprezentowały: Krystyna Smolorz - rękodzieło, Urszula Prochasek - makrama, Martyna Tekieli - mydełka, Grzegorz Borkowski - stoisko z tradycyjnie wędzonymi wędlinami.
Uzupełnieniem tegorocznego wydarzenia była projekcja realizacji telewizyjnej spektaklu Teatru Korez "Mianujom mie Hanka". W tym niezwykle ekspresyjnym monodramie, wcielająca się w tytułową rolę Grażyna Bułka, przedstawiła tragiczne losy Ślązaków, uwikłanych w zmiany granic i państwowości na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Główna bophaterka snuła tragiczną opowieść począwszy od czasów I wojny światowej, poprzez Plebiscyt górnośląski i Powstania śląskie, podział Górnego Śląska między niemiecką Republikę Weimarską a odrodzoną II Rzeczpospolitą, wreszcie wybuch rozpętanej przez Niemców i tragicznej w skutkach II wojny światowej oraz będącego jej efektem tzw. "wyzwolenia" przez Armię Czerwoną, a kończąc na - przeprowadzonej rękami rosyjskich oprawców i ich polskich, komunistycznych pomagierów - Tragedii Górnośląskiej.
A na parkingu obok Ośrodka Kultury w Gołkowicach można było oglądać objazdowe widowisko multimedialne Iskry Niepodległej, poświęcone polskim wynalazcom, odkrywcom, sportowcom. Około 20-minutowe widowisko, zostało wyjątkowo dobrze skomponowane pod gusta dzieci i młodzieży, w czym pomogło wykorzystanie technik multimedialnych wspartych działaniem sztucznej inteligencji.