Policjanci uczulali seniorów na nowe formy oszustw
24 Października 2024Nigeryjskie oszustwo czy metodą na blika - to ostatnio najpopularniejsze sposoby oszukiwania osób, prowadzące do wyłudzania przez oszustów sporych sum pieniędzy. O tym jak się przed nimi chronić opowiedzieli w środę 23 października policjanci, którzy przeprowadzili w Ośrodku Kultury w Godowie inauguracyjną debatę pt. "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie seniorów". W trakcie debaty poruszonych zostało również wiele innych problemów, nurtujących uczestników wydarzenia.
Organizatorem debaty była Komenda Powiatowa Policji w Wodzisławiu Śl. Podobne spotkania będą odbywać się również w innych gminach. Spotkanie w Godowie poprowadził st. aspirant Sebastian Marciniak. Towarzyszyli mu kierownik Posterunku Policji w Gołkowicach aspirant Michał Kominek, dzielnicowi rewirów obejmujących Gminę Godów st. aspirant Daniel Stencel i st. sierżant Eryk Sztwiertnia oraz funkcjonariusz Wydziału Ruchu Drogowego aspirant Grzegorz Szolc.
Uwaga na różne sposoby oszustw
Spotkanie miało na celu uczulenie seniorów na najnowsze metody działania oszustów oraz przypomnienie zasad, jakimi powinni się kierować, aby nie paść ich ofiarą. Policjanci omówili popularne techniki wyłudzeń, przestrzegając przed zbyt ufnym podejściem do obcych osób, które podszywają się pod członków rodziny lub funkcjonariuszy, a ostatnio również pod np. żołnierzy amerykańskich polskiego pochodzenia, rozkochujących w sobie panie i wyłudzających środki finansowe. Policjanci uczulali, że żadne służby czy instytucje publiczne nigdy i pod żadnym pozorem nie pobierają od obywateli gotówki. Nie należy pod żadnym pozorem podawać nr blik przez telefon, chociażby ktoś po drugiej stronie zapewniał, że jest kimś bliskim. Żelazną zasadą jest to, że nie przekazujemy numeru blik osobom, których nie widzimy w trakcie transakcji.
Nie zabrakło także informacji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Mundurowi przypomnieli seniorom zasady bezpiecznego poruszania się pieszych, rowerzystów i kierowców.
Jak kontaktować się z Policją?
Policjanci szczegółowo wyjaśnili również sposób kontaktowania się z nimi. Interwencje w sprawie nagłych zdarzeń należy zgłaszać wyłącznie na nr alarmowy 112. Numer ten jest - przypominamy - numerem alarmowym, a jego celem, jak informuje rządowa strona gov.pl, jest: pomoc osobom w stanie nagłego zagrożenia życia i zdrowia, mienia i środowiska a przede wszystkim ratowanie życia. Próby dodzwonienia się do dyżurnego KPP w Wodzisławiu Śl. mogą okazać się nieskuteczne, bo i tak odbiera on w pierwszej kolejności zgłoszenia z nr 112 i jest spore prawdopodobieństwo, że akurat będzie obsługiwał interwencję zgłoszoną na nr 112.
W sprawach wydarzeń i zdarzeń o charakterze powtarzającym się, notorycznym - najlepiej zgłaszać je na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, koniecznie z precyzyjnym opisaniem problemu np. w jakich dniach i godzinach dochodzi do naruszeń i łamania prawa. Policjanci zawsze weryfikują zgłoszenie. Weryfikacja być może nie nastąpi natychmiast (ale nastąpi na pewno), bo zgłoszeń jest wiele, a patrole nie mogą być w wielu miejscach jednocześnie, zważywszy również na to, że Komenda Powiatowa Policji, podobnie jak wiele innych jednostek, boryka się z brakami kadrowymi (aż 33 wakaty).
Można kontaktować się również z dzielnicowym. Przy czym ze względu na to, że dzielnicowi poruszają się w terenie, a zasięg telefonii komórkowej na pograniczu (a nasza gmina leży na pograniczu) nie zawsze pozwala na dodzwonienie się do dzielnicowego, który do tego przecież nie pełni służby 24h/dobę, to najlepiej napisać SMS-a do dzielnicowego swojego rewiru. Podczas debaty zapewniono, że po otrzymaniu SMA-a, dzielnicowy na pewno się skontaktuje z jego autorem. Można też ściągnąć na swoje urządzenie mobilne aplikację "Moja Komenda", która ułatwi kontakt z dzielnicowym.