Urząd Gminy Godów

godziny pracy urzędu:
Pn: 7:00 – 17:00 ; Wt – Cz: 7:00 – 15:00 ; Pt: 7:00 – 13:00
ul. 1 Maja 53
44-340 Godów
tel.:
+48 32 476 50 65
fax:
+48 32 476 51 00
Strona główna/Aktualności/Mamy w Gminie laureatów konkursu "Piękna wieś (..)

Mamy w Gminie laureatów konkursu "Piękna wieś województwa śląskiego" w roku 2024!

7 Października 2024
Mamy w Gminie laureatów konkursu

Fantastyczne wieści napłynęły do nas z Katowic. 2 października rozstrzygnięty został konkurs "Piękna wieś województwa śląskiego" w roku 2024. Zgodnie z uchwałą Zarządu Województwa w sprawie listy laureatów konkursu nagrody trafią do mieszkańców i instytucji z Gminy Godów w aż trzech kategoriach.

 

 

Kategoria najlepszy lokalny twórca

W tej kategorii 2. miejsce zajęli Bogumiła i Ireneusz Canibołowie ze Skrbeńska. To małżeństwo artystów-rzeźbiarzy, specjalizujących się w tworzeniu rzeźb z użyciem pił mechanicznych.

Wujkiem Bogumiły był Stanisław Fijołek - jeden z najwspanialszych rzeźbiarzy kujawskich. To od niego ćwierć wieku temu zaraziła się pasją do rzeźbiarstwa, organizując w Skrbeńsku pierwszy plener rzeźbiarski. Tworzy rzeźby zarówno wielkogabarytowe, jak i małe oraz płaskorzeźby. Wciąż poszukuje i poznaje nowe techniki tworzenia takie jak paper mache czy masa solna.

Jej mąż Ireneusz rzeźbą w drewnie zajmuje się nieco krócej. Na dobre zaczął rzeźbić będąc na emeryturze. Inspirację odnalazł w pracach żony. Wykorzystuje różne gatunki drzewa. Lubi tworzyć rzeźby wielkogabarytowe przedstawiające autorskie wizje postaci baśniowych, inspirowane legendami oraz rzeźby użytkowe typu stoły, ławy, krzesła, fotele. Oboje mają na swoim koncie wiele sukcesów, osiągniętych w plenerach rzeźbiarskich organizowanych w kraju i za granicą.

Kategoria najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje

W tej kategorii 2. miejsce zajęła Żywa Lekcja Regionalizmu "Raz na ludowo" przygotowana przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Godowie.

Pomysł zorganizowania żywej lekcji regionalizmu „Raz na ludowo” zrodził się pod koniec roku 2022. Głównym założeniem przedsięwzięcia było zwrócenie uwagi na regionalizm i tradycje naszego regionu poprzez aktywne włączenie mieszkańców, stowarzyszeń i organizacji lokalnych. W trakcie lekcji regionalizmu uczestnicy poznają tradycje, kulturę i obyczajowość Śląska. Co roku do współtworzenia imprezy włącza się Koło Gospodyń Wiejskich z Gołkowic, które poza przygotowanymi stoiskami z lokalnymi wyrobami, dawnymi narzędziami codziennego użytku, wystawą malarstwa i rzeźby przygotowują na żywo specjały kuchni śląskiej.

Poza Kołem Gospodyń Wiejskich z Gołkowic do udziału zaproszeni zostali również:

  • Klub Skata Sportowego działającego przy Ośrodku Kultury w Gołkowicach, który prowadził karciane rozgrywki, do których każdy mógł dołączyć i poznać zasady gry w „śląskiego brydża”,
  • Szkoła Podstawowa im. Porucznika Pilota Franciszka Surmy w Gołkowicach oraz Przedszkole Publiczne im. Przyjaciół Kubusia Puchatka w Gołkowicach w jednej z sal przygotowała kiermasz wiosenny z rękodziełem i wypiekami przygotowanymi przez wychowanków i ich rodziców,
  • Ochotnicza Straż Pożarna z Gołkowic dawne umundurowanie i sprzęt strażacki,
  • Jastrzębskie Stowarzyszenie Eksploracyjne ,,SzpoN" zorganizowało pokaz militariów pochodzących z okresu II wojny światowej,
  • Rodzinne Gospodarstwo Rolne ze Skrbeńska ze stoiskiem certyfikowanych naturalnych polskich produktów,
  • Inicjatywa Skrbeńsko - Stowarzyszenie Integracyjne szkubało pierze,
  • Szkoła Tradycji ze Skrbeńska poprowadziła warsztaty z robienia domowego masła,
  • Pod okiem pań z KGW można było spróbować swoich się w szydełkowaniu i malarstwie,
  • Na sali kinowej przez cały dzień emitowana była prezentacja przedstawiającą historię Gołkowic.


Kategoria najlepszy sołtys

W tej kategorii wyróżnienie otrzymał Henryk Olejok, były już sołtys sołectwa Godów.

Henryk Olejok był sołtysem Godowa nieprzerwanie od 1999 do czerwca 2024 r. tj. przez 6 kadencji, co świadczy o tym, że cieszył się ogromnym zaufaniem mieszkańców Godowa. W 2024 r. postanowił już nie kandydować na stanowisko sołtysa.

Wcześniej, tj. w latach 1984-1998 był radnym, a w latach 1994-1998 również członkiem Zarządu Gminy Godów.

Od 1981 r. jest członkiem OSP Godów. Od 2001 do 2021 r. pełnił funkcję Prezesa Zarządu tej jednostki. W 2021 r. otrzymał tytuł Honorowego Prezesa Jednostki. W 2023 r. otrzymał Złoty Znak Związku OSP RP, będący najwyższym odznaczeniem tego Związku.

Działa w radzie parafialnej, jest też aktywnym członkiem zespół śpiewaczego Ballada w Godowie. Organizował i nadal organizuje gminne turnieje w skacie i szachach.

do góry