Urząd Gminy Godów

godziny pracy urzędu:
Pn: 7:00 – 17:00 ; Wt – Cz: 7:00 – 15:00 ; Pt: 7:00 – 13:00
ul. 1 Maja 53
44-340 Godów
tel.:
+48 32 476 50 65
fax:
+48 32 476 51 00
Strona główna/Dla Mieszkańca/Standardy ochrony małoletnich

Standardy ochrony małoletnich

Zarządzeniem nr 0050.159.2024 Wótja Gminy Godów z dnia 6 sierpnia 2024 r. wprowadza się „Standardy ochrony małoletnich".

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

Rozdział 1. Postanowienia ogólne

§ 1. Ilekroć mowa o:
1) ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich;
2) urzędzie - należy przez to rozumieć Urząd Gminy Godów;
3) wójcie - należy przez to rozumieć Wójta Gminy Godów;
4) dziecku - należy przez to rozumieć małoletniego, w stosunku do którego Gmina Godów jest organizatorem działalności określonej w art. 22b pkt 2 ustawy (szczególnie w zakresie przewozu małoletnich z terenu gminy Godów, w tym uczniów z niepełnosprawnościami oraz w zakresie opieki podczas praktyk zawodowych w Urzędzie Gminy Godów);
5) krzywdzeniu dziecka - należy przez to rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę małoletniego, lub zagrożenie dobra małoletniego, w tym jego zaniedbanie;
6) personelu - należy przez to rozumieć każdego pracownika urzędu bez względu na formę zatrudnienia (umowa o pracę, umowa zlecenia itp.), współpracownika, stażystę, wolontariusza, praktykanta lub inną osobę, która z racji pełnionej funkcji lub zadań w urzędzie ma kontakt z dziećmi;
7) opiekunie dziecka - należy przez to rozumieć rodzica lub opiekuna prawnego, a także rodzica zastępczego;
8) dyrektorze placówki oświatowej - należy przez to rozumieć dyrektora placówki, do której dowożony jest małoletni lub dyrektora placówki, której uczniem jest małoletni odbywający praktykę zawodową w urzędzie;
9) standardach - należy przez to rozumieć standardy ochrony małoletnich.

§ 2. 1. Standardy to zasady dotyczące zabezpieczenia dzieci przed wszelkimi formami krzywdzenia, zaniedbania, wykorzystania czy przemocy.
2. W standardach uwzględnia się sytuację dzieci niepełnosprawnych, dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz małoletnich praktykantów.

Rozdział 2. Zasady bezpiecznej relacji małoletni - personel

§ 3. 1. Personel traktuje małoletnich z szacunkiem oraz uwzględnia ich godność i indywidualne potrzeby, w tym związane z niepełnosprawnością i specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
2. Personel traktuje dzieci równo bez względu na ich płeć, sprawność lub niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny i światopogląd.
3. Komunikaty bądź działania personelu wobec małoletniego są adekwatne do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe wobec innych małoletnich.
4. W komunikacji z małoletnimi personel zachowuje cierpliwość i szacunek.
5. Personel szanuje prawo małoletniego do prywatności.
6. Personelowi nie wolno:
1) proponować małoletnim alkoholu, wyrobów tytoniowych ani nielegalnych substancji, jak również używać ich w obecności małoletnich;
2) wchodzić w relacje jakiejkolwiek zależności wobec małoletniego lub jego opiekunów;
3) stosować działań przemocowych wobec małoletniego;
4) utrwalać wizerunku małoletniego dla potrzeb prywatnych (np. filmować, nagrywać głos, fotografować).
7. Istnieją sytuacje, w których fizyczny kontakt z małoletnim może być stosowny i spełnia zasady bezpiecznego kontaktu jeśli:
1) jest odpowiedzią na potrzeby małoletniego w danym momencie np. ze względu na strach, smutek, tęsknotę za opiekunem itp.;
2) jest ochroną przed upadkiem, atakiem lub inną szczególną sytuacją np. w sytuacji napadu złości i fizycznej agresji oraz zachowań zagrażających małoletniemu lub innym małoletnim;
3) jest sposobem na realizację zaleceń wynikających z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
8. Kontakt personelu z małoletnimi powinien odbywać się wyłącznie w godzinach pracy i dotyczyć celów opiekuńczych lub wychowawczych.
9. Małoletni mają obowiązek m.in.:
1) przestrzegać zasad dotyczących sposobu zachowania, w tym zasad bezpieczeństwa;
2) słuchać i reagować na polecenia personelu;
3) szanować mienie, zachowywać porządek i czystość;
4) szanować prawa innych;
5) akceptować wzajemną indywidualność;
6) przestrzegać zakazu opuszczania miejsca bez zgody personelu;
7) informować o oczekiwaniach, potrzebach, problemach i niebezpieczeństwach.

Rozdział 3. Zasady i procedury podejmowania interwencji i składania zawiadomień

§ 4. 1. W przypadku podejrzenia lub powzięcia informacji, że małoletni doświadcza krzywdzenia przez osoby dorosłe, niebędące opiekunami, tj. doświadcza przemocy z uszczerbkiem na zdrowiu, wykorzystania seksualnego, zagrożone jest jego życie, jest pokrzywdzony innym przestępstwem, doświadcza jednorazowo innej formy przemocy (klapsy, popychanie, szturchanie, poniżanie, ośmieszania, dyskryminowanie), doświadcza innych niepokojących zachowań (krzyk, niestosowne komentarze) należy:
1) zadbać o bezpieczeństwo dziecka i odseparować od osoby podejrzanej o krzywdzenie;
2) powiadomić dyrektora placówki oświatowej oraz osobę odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń o podejrzeniu krzywdzenia małoletniego;
3) dokonać wpisu w rejestrze ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego lub interwencji;
4) powiadomić opiekunów małoletniego.
2. W przypadku podejrzenia lub powzięcia informacji, że małoletni doświadcza krzywdzenia przez osoby nieletnie tj. doświadcza przemocy z uszczerbkiem na zdrowiu, wykorzystania seksualnego, zagrożone jest jego życie, doświadcza jednorazowo innej formy przemocy (szarpanie, popychanie, poniżanie, ośmieszanie, dyskryminowanie), doświadcza innych niepokojących zachowań (wyzwiska, niestosowne komentarze) należy:
1) zadbać o bezpieczeństwo małoletniego i odseparować od osoby podejrzanej o krzywdzenie;
2) powiadomić dyrektora placówki oświatowej oraz osobę odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń o podejrzeniu krzywdzenia małoletniego;
3) dokonać wpisu w rejestrze ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego lub interwencji;
4) powiadomić opiekunów dzieci doświadczonych przemocą i stosujących przemoc.
3. W przypadku podejrzenia lub powzięcia informacji, że małoletni doświadcza krzywdzenia przez opiekunów tj. doświadcza przemocy z uszczerbkiem na zdrowiu, wykorzystania seksualnego, zagrożone jest jego życie, jest pokrzywdzony inną formą przemocy (zaniedbanie, klapsy, popychanie, szturchanie, poniżanie, ośmieszanie, dyskryminowanie), doświadcza innych niepokojących zachowań (krzyk, niestosowne komentarze) należy:
1) zadbać o bezpieczeństwo małoletniego;
2) powiadomić dyrektora placówki oświatowej oraz osobę odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń o podejrzeniu krzywdzenia małoletniego;
3) dokonać wpisu w rejestrze ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego lub interwencji.

§ 5. 1. Personel w ramach wykonywanych obowiązków powinien zwracać uwagę na dobrostan małoletniego oraz czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia małoletniego.
2. W przypadku uzyskania informacji o krzywdzeniu małoletniego lub podejrzenia krzywdzenia małoletniego, personel ma obowiązek:
1) wezwać pogotowie, jeżeli wystąpiło poważne uszkodzenie ciała wymagające interwencji medycznej;
2) poinformować wójta lub wyznaczoną przez niego osobę o zdarzeniu lub swoich podejrzeniach co do krzywdzenia małoletniego;
3) sporządzić notatkę służbową opisującą zdarzenie, w szczególności przyczynę wystąpienia podejrzenia o krzywdzeniu małoletniego.
3. Wójt lub wyznaczona przez niego osoba o zaistniałej sytuacji zawiadamia dyrektora placówki oświatowej oraz opiekunów małoletniego.
4. Wójt lub wyznaczona przez niego osoba ustala z dyrektorem placówki oświatowej dalsze czynności w tym zakresie, w przypadku gdy zaistnieje taka konieczność informuje o podejrzeniu krzywdzenia małoletniego odpowiednią instytucję - prokuraturę, policję, sąd rodzinny, ośrodek pomocy społecznej bądź przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego w celu uruchomienia procedury „Niebieskiej Karty” - w zależności od zdiagnozowanego typu krzywdzenia.
5. W przypadku każdej interwencji związanej z krzywdzeniem dziecka, personel ma obowiązek zachować tajemnicę, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.

Rozdział 4. Zasady przeglądu i aktualizacji standardów

§ 6. 1. Wdrażanie działań dotyczących standardów ochrony małoletnich podlega okresowej analizie i w miarę potrzeb modyfikacji.
2. Osoba wyznaczona przez wójta, co najmniej raz na dwa lata dokonuje oceny standardów pod kątem ich dostosowania do aktualnych potrzeb, zgodności z przepisami oraz proponuje konieczne zmiany.
3. Z przeprowadzonej oceny sporządzany jest pisemny protokół.

Rozdział 5. Zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu do stosowania standardów

§ 7. 1. Za przygotowanie personelu do stosowania standardów odpowiada wójt lub osoba przez niego wyznaczona, która odpowiada także za nadzór nad realizacją zasad i procedur, w tym działania interwencyjne.
2. Osoba, o której mowa w ust. 1 m.in.:
1) przekazuje do zapoznania personelowi standardy;
2) zbiera indywidualne oświadczenia o zapoznaniu i stosowaniu zapisów „Standardów ochrony małoletnich”, treść oświadczenia stanowi załącznik nr 2 do standardów.
§ 8. 1. Wszelkie procedury i dokumenty związane z wprowadzeniem i realizowaniem standardów są udostępniane personelowi przed rozpoczęciem wykonywania zadań lub w terminie do 30 dni od ich obowiązywania.
2. Personel potwierdza pisemnie zapoznanie się z procedurami i dokumentami, o których mowa w ust. 1.
3. Procedury i dokumenty związane z wprowadzaniem standardów udostępnione w urzędzie.

Rozdział 6. Zasady i sposób udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym oraz małoletnim standardów

§ 9. 1. Małoletni oraz ich opiekunowie otrzymują do zapoznania się procedury i dokumenty dotyczące wprowadzenia i realizowania standardów przed rozpoczęciem dowożenia bądź odbywania praktyki lub w terminie do 30 dni od obowiązywania.
2. Opiekun potwierdza pisemnie zapoznanie się ze standardami.
3. Procedury i dokumenty związane z wprowadzaniem standardów udostępniane są w urzędzie oraz zamieszczone na stronie internetowej www.godow.pl.

Rozdział 7. Osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia oraz sposób dokumentowania i zasady przechowywania incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego

§ 10. 1.Za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia odpowiada wójt lub wyznaczona przez niego osoba.
2.Osoba, o której mowa w ust. 1 m.in.
1) przyjmuje zgłoszenia o podejrzeniu krzywdzenia dziecka, podejmuje działania interwencyjne, a także opracowuje plan wsparcia małoletniego;
2) prowadzi niezbędną dokumentację (kartę interwencji, rejestr zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu) zgodnie z załącznikiem nr 1 i 3 do standardów;
3) przygotowuje plan wsparcia.
3. Dokumentacja, o której mowa w ust. 2 przechowywana jest w urzędzie.

Rozdział 8. Wymogi dotyczące bezpiecznych relacji pomiędzy małoletnimi

§ 11. 1.Małoletni mają obowiązek odnosić się z szacunkiem do innych małoletnich, dbać o bezpieczeństwo własne i innych, szanować cudzą własność.
2. Małoletni mają obowiązek informowania personelu o wszelkich formach agresji i przemocy fizycznej, słownej lub psychicznej.
3. Małoletnim nie wolno posiadać żadnej broni, noży i innych ostrych narzędzi, oraz substancji zabronionych (np. papierosów i e-papierosów, alkoholu, substancji psychoaktywnych, napojów energetycznych).
4. Małoletnim nie wolno utrwalać wizerunku innych osób ani ich nagrywać.
5. W relacjach między małoletnimi niedozwolone jest stosowanie agresji fizycznej, słownej i psychicznej, a w szczególności: bicia, popychania, uderzania, zastraszania, niszczenia cudzego mienia, grożenia, wyśmiewania, obrażania, wyzywania, rozpowszechniania obraźliwych informacji, używania wulgaryzmów, wyłudzania, kradzieży, szykanowania i znęcania się.

Rozdział 9. Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do internetu

§ 12. 1. Podczas przewozu do placówek oświatowych małoletnim nie zapewnia się dostępu do urządzeń elektronicznych połączonych z siecią internetową.
2. Podczas odbywania praktyk zawodowych w urzędzie, praktykantowi zapewnia się dostęp do komputera połączonego z siecią internetową, jednak dostęp do stron z treściami szkodliwymi jest ograniczany z wykorzystaniem filtrów treści.
3. Zabrania się małoletnim korzystania z urządzeń mobilnych w sposób niewłaściwy, a w szczególności:
1) nagrywania rozmów;
2) utrwalania wizerunku współpasażerów czy personelu;
3) oglądania, słuchania nieodpowiednich treści lub udostępniania ich innym małoletnim lub personelowi.
4. W razie podejrzenia, że małoletni korzysta z urządzenia mobilnego w sposób niewłaściwy personel jest zobowiązany upomnieć małoletniego, a w przypadku braku odpowiedniej reakcji z jego strony, należy sporządzić notatkę służbową ze zdarzenia.
5. Uznając prawo małoletnich do prywatności i ochrony dóbr osobistych zabrania się personelowi nagrywania rozmów, utrwalania i upubliczniania wizerunku małoletnich.

Rozdział 10. Procedury ochrony małoletnich przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci

§ 13. Procedury ochrony małoletnich przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci Internet oraz utrwalonymi w innej formie nie mogą zostać określone ponieważ małoletni podczas dowozu i odwozu nie mają dostępu do komputera ani sieci internetowej, natomiast dostęp do sieci internetowej przez praktykantów jest ograniczany.

Rozdział 11. Zasady ustalania planu wsparcia po ujawnieniu krzywdzenia małoletniego

§ 14. 1. Plan wsparcia małoletniego obejmuje różne formy pomocy, w tym pomoc prawną, psychologiczną, socjalną i medyczną, uwzględniając współpracę w tym zakresie z dyrektorem placówki oświatowej.
2. Celem planu wsparcia jest przede wszystkim:
1) zainicjowanie działań interwencyjnych we współpracy z dyrektorem placówki oświatowej oraz z innymi instytucjami, jeżeli zajdzie taka konieczność;
2) współpraca z opiekunami w celu powstrzymania krzywdzenia dziecka i zapewnienia mu pomocy;
3) jeśli to konieczne, podjęcia działań prawnych.

Rozdział 12. Zasady bezpiecznej rekrutacji personelu

§ 15. Przed dopuszczeniem personelu do wykonywania obowiązków związanych z pracą z małoletnimi i ich przewozem należy:
1) sprawdzić kandydatów do pracy w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym oraz Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze (rejestr dostępny na stronie rps.ms.gov.pl);
2) pobrać od kandydata informację z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz ustawie z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii;
3) pobrać od kandydata oświadczenie o państwie zamieszkiwania w ciągu ostatnich 20 lat innych niż Polska i państwie obywatelstwa złożone pod odpowiedzialnością karną oraz pobrania od kandydata informacji z rejestru karnego państw, w których kandydat zamieszkiwał w ciągu ostatnich 20 lat (załącznik nr 4 do standardów);
4) jeżeli prawo tego państwa nie przewiduje wydawania takiej informacji uzyskać od kandydata oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej o niekaralności za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz ustawie z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii (załącznik nr 5 do standardów).

 

Kategoria: Powiązane pliki [12]
Format Data publikacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Dla mieszkańca
pdf 2024-08-08 Zarządzenie Standardy ochrony małoletnich UG Godów.pdf
ilość pobrań: 86
Zarządzenie Standardy ochrony małoletnich UG Godów.pdf 619.93KB zobacz
docx 2024-08-08 Zał. 1 Karta interwencji.docx
ilość pobrań: 9
Zał. 1 Karta interwencji.docx 13.98KB -
pdf 2024-08-08 Zał. 1 Karta interwencji.pdf
ilość pobrań: 13
Zał. 1 Karta interwencji.pdf 98.73KB zobacz
docx 2024-08-08 Zał. 2 Oświadczenie o zapoznaniu się ze standardami.docx
ilość pobrań: 9
Zał. 2 Oświadczenie o zapoznaniu się ze standardami.docx 12.57KB -
pdf 2024-08-08 Zał. 2 Oświadczenie o zapoznaniu się ze standardami.pdf
ilość pobrań: 13
Zał. 2 Oświadczenie o zapoznaniu się ze standardami.pdf 97.49KB zobacz
docx 2024-08-08 Zał. 3 Rejestr incydentów, zdarzeń lub interwencji.docx
ilość pobrań: 6
Zał. 3 Rejestr incydentów, zdarzeń lub interwencji.docx 13.93KB -
pdf 2024-08-08 Zał. 3 Rejestr incydentów, zdarzeń lub interwencji.pdf
ilość pobrań: 15
Zał. 3 Rejestr incydentów, zdarzeń lub interwencji.pdf 84.47KB zobacz
docx 2024-08-08 Zał. 4 Oświadczenie o krajach zamieszkania.docx
ilość pobrań: 7
Zał. 4 Oświadczenie o krajach zamieszkania.docx 12.63KB -
pdf 2024-08-08 Zał. 4 Oświadczenie o krajach zamieszkania.pdf
ilość pobrań: 17
Zał. 4 Oświadczenie o krajach zamieszkania.pdf 84.3KB zobacz
docx 2024-08-08 Zał. 5 Oświadczenie o niekaralności.docx
ilość pobrań: 7
Zał. 5 Oświadczenie o niekaralności.docx 13.12KB -
pdf 2024-08-08 Zał. 5 Oświadczenie o niekaralności.pdf
ilość pobrań: 12
Zał. 5 Oświadczenie o niekaralności.pdf 93.5KB zobacz
pdf 2024-08-08 Klauzula informacyjna RODO_Standardy ochrony małoletnich.pdf
ilość pobrań: 26
Klauzula informacyjna RODO_Standardy ochrony małoletnich.pdf 147.37KB zobacz
do góry