Urząd Gminy Godów

godziny pracy urzędu:
Pn: 7:00 – 17:00 ; Wt – Cz: 7:00 – 15:00 ; Pt: 7:00 – 13:00
ul. 1 Maja 53
44-340 Godów
tel.:
+48 32 476 50 65
fax:
+48 32 476 51 00

POZIOM III (brązowy)

Ogłoszenie

POZIOM III ogłasza się na 24 godziny bezpośrednio po przekazaniu przez GIOŚ RWMŚ w Katowicach informacji o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego w pomiarach jakości powietrza lub na 48 godzin, jeżeli spełniony jest warunek dla prognozy jakości powietrza. W każdym przypadku istnieje możliwość przedłużenia czasu obowiązywania POZIOMU III. POZIOM III przestaje obowiązywać po okresie ogłoszenia.

Po otrzymaniu informacji o poziomie III, Urząd Gminy Godów publikuje otrzymany komunikat:

  • w aktualnościach na stronie internetowej godow.pl,
  • w mediach społecznościowych.

Zakazy i działania operacyjne

W czasie trwania poziomu III obowiązuje bezwzględny zakaz:

  1. spalania odpadów w instalacjach spalania paliw stałych,
  2. spalania pozostałości roślinnych na powierzchni ziemi,
  3. rozpalania ognisk na powierzchni ziemi.

W związku z powyższymi zakazami uruchomione zostaną następujące działania operacyjne:

  1. Intensywne kontrole instalacji spalania paliw stałych pod kątem spalania odpadów oraz realizacji zapisów uchwały antysmogowej.
  2. Kontrole w zakresie zakazu spalania pozostałości roślinnych na powierzchni ziemi na terenach zabudowanych.
  3. Kontrole czystości dróg wyjazdowych z budowy (opcjonalnie).

Kontrole pieców

Podstawowym działaniem operacyjnym na terenie Gminy Godów w czasie trwania poziomu III będą kontrole indywidualnych urządzeń grzewczych przez upoważnionych pracowników Urzędu Gminy, w oparciu o art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska. Działanie to może być wdrożone niezależnie od warunków meteorologicznych. W czasie trwania poziomu III, zostanie przeprowadzonych minimum 5 kontroli instalacji spalania paliw stałych pod kątem spalania odpadów i realizacji zapisów uchwały antysmogowej. Kontrole będą przeprowadzane wciągu każdej doby trwania poziomu III.

Kontrole będą obejmować zarówno zgłoszenia telefoniczne jak i rutynowe patrole w miejscach o wysokim ryzyku wystąpienia procederu spalania odpadów.

Nakładane kary za naruszenie przepisów zakazujących spalanie odpadów będą uwzględniać szczególną szkodliwość tych działań w sytuacjach występowania wysokich stężeń zanieczyszczeń.

Kontrole spalania pozostałości na powierzchni ziemi

W czasie poziomu III obowiązuje całkowity zakaz palenia na powierzchni ziemi pozostałości roślinnych z ogrodów oraz zakaz rozpalania ognisk. Zakaz dotyczy wszystkich osób przebywających na obszarze stref, w których ogłoszono alarm. Zakaz nie dotyczy działań i czynności związanych gospodarką leśną.

W związku z powyższym, w czasie poziomu III mogą być również prowadzone kontrole w zakresie zakazu spalania pozostałości roślinnych na powierzchni ziemi w obszarach zabudowanych. Działanie będzie wdrożone w sytuacji braku opadów (deszczu lub śniegu). Kontrolą mogą zostać objęci właściciele ogródków przydomowych i działkowych.

Działania ostrzegawcze i zalecenia

W czasie trwania poziomu II usilnie zaleca się do:

  1. ograniczenia stosowania kominków, chyba, że kominek jest jedynym źródłem centralnego ogrzewania domu,
  2. korzystania z komunikacji zbiorowej (miejskiej) zamiast indywidualnej,
  3. ograniczenia długotrwałego przebywania i aktywności fizycznej na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń,
  4. zaniechania spacerów i wyjść pieszych, szczególnie przez zorganizowane grupy np.: wycieczki,
  5. odwołania zawodów sportowych,
  6. ograniczenia zajęć typu bieganie, jazda na rowerze, gry zespołowe,
  7. ograniczenia prac na otwartej przestrzeni,
  8. ograniczenia prac powodujących zapylenie (prace rozbiórkowe, kamieniarskie, czyszczenie chodników dmuchawami, zamiatanie mechaniczne ulic na sucho itp.),
  9. zamykania okien i unikania przewietrzania pomieszczeń (profilaktyczne ograniczenie negatywnego oddziaływania wysokich stężeń substancji w powietrzu),
  10. stosowania się do zaleceń lekarskich,
  11. przygotowania osób chorych do możliwych skutków zanieczyszczonego powietrza, jak ataki astmy czy duszności.

Dobrą praktyką i zaleceniem dodatkowym jest palenie „od góry” w zwykłych kotłach węglowych.

Ograniczenie stosowania kominków

Właściciele i zarządcy nieruchomości powinni czasowo zrezygnować z palenia w kominkach (miejscowych ogrzewaczach pomieszczeń). Ograniczenie nie dotyczy jednak nieruchomości, w których ogrzewacz pomieszczenia (np. kominek) stanowi jedyne źródło ogrzewania mieszkania. Działanie może być wdrożone niezależnie od warunków meteorologicznych.

Uwaga !!

W związku z pandemią koronawirusa SARS-coV-2:

  • w przypadku korzystania z komunikacji zbiorowej należy surowo przestrzegać standardów reżimu sanitarnego (bezpieczna odległość, maseczki),
  • kontrole instalacji spalania paliw stałych mogą zostać ograniczone lub wstrzymane.
do góry