Dziś godzina rozmiar tekstu: - A + Mapa Strony  |  Kontakt

ue-btn1
GODOW banerek www1

gminazenergia

Turystyczny Portal Mapowy

Turystyczny Portal Mapowy

nasi-lokalni-tworcy

mieszkancy50

poprzednim miesiącu luty 2019 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 5 1 2 3
week 6 4 5 6 7 8 9 10
week 7 11 12 13 14 15 16 17
week 8 18 19 20 21 22 23 24
week 9 25 26 27 28

Informacja o języku migowym w Urzędzie Gminy Godów

Zobacz więcej >>

Statystyki:
Odwiedziny dziś:16
Odwiedziny wczoraj:183
W ostatnim tygodniu:1800
W ostatnim miesiącu:4738
Wszystkich odwiedzin:750058

Artykuły

A po żniwach – czas na dożynki - 20.08.2016

Dozynki Godow 2016 FBrzoza 452Tegoroczne Święto Plonów odbyło się 20 sierpnia w Godowie. Jedno z najbardziej rozśpiewanych i kolorowych wydarzeń w ciągu roku po raz kolejny przyciągnęło wielu mieszkańców naszej gminy oraz sąsiednich miejscowości.

 

 

 

     Uroczystości rozpoczęła msza święta dziękczynna o godz. 12:00 w kościele parafialnym pw. św. Józefa Robotnika, gdzie poświęcono chleb dożynkowy, koronę i dary. Mszę koncelebrowało kilku kapłanów, a przewodniczył jej ks. proboszcz Krzysztof Wrodarczyk, który wręczył nagrodę metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca „Lux ex Silesia” przyznaną Franciszkowi Pieczce za wnoszenie trwałej wartości w kulturę duchową promieniującą z górnośląskiej ziemi. O 14:00 przy dworcu PKP uformował się barwny korowód. Przewodzili mu jeźdźcy konni na czele z heroldem niosącym flagę Gminy Godów. Do kompleksu rekreacyjno-sportowego przy boisku LKS „Olza” prowadziła trasa ulicami Powstańców i 1 Maja. Rytm całemu korowodowi nadała Gminna Orkiestra Dęta pod dyrekcją Ryszarda Wachtarczyka. W bryczkach, obok gospodarzy, jechali zaproszeni goście, a wśród nich: Franciszek Pieczka, dr Józef Musioł, Marian Hudek i ks. infułat Paweł Pyrchała. Do Godowa zawitali także delegaci gmin partnerskich – ze Starego Miasta, z czeskich Petrovic i ukraińskiej gminy Pietropawłowska Borszczagiwka. Każde sołectwo przygotowało własną przyczepę, na przystrojonej przez mieszkańców trasie zaprezentowali się: Koło Turystyki Rowerowej, Koło Gospodyń Wiejskich, Gminne Koło Pszczelarzy, Zespół Szkolno-Przedszkolny z Godowa, Stowarzyszenie Hodowców Drobnego Inwentarza, zespoły „Ballada”, „Kalina”, „Familijo”, „Melodia”, „Podbuczanki” i „Gospodynki”, chóry „Absolwent” i „Echo” oraz zabytkowe wozy strażackie i jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej – z Lutyni Dolnej, Łazisk, Gołkowic i ze Skrzyszowa. Korowód zamykali motocykliści.

 

    Oficjalna część uroczystości odbyła się na scenie muszli koncertowej. Zaproszonych gości powitali gospodarze – wójt Mariusz Adamczyk, przewodniczący Rady Gminy Antoni Tomas i sołtys Godowa Henryk Olejok. Przy śpiewie pieśni „Plon niesiemy, plon” wykonywanej przez zespół „Ballada” wniesiono koronę dożynkową. Na miejscu nastąpiło odtworzenie ceremoniału żniwnego – starostowie dożynek, Joanna Fira i Grzegorz Wawrzyczny, przekazali na ręce Wójta bochen chleba, który został rozdzielony wśród przybyłych. Nad całością imprezy czuwali konferansjerzy: Hanna Kołek i Paweł Sobik. Na scenę zaproszono gości honorowych, którym wręczono okolicznościowe upominki. Władze samorządowe złożyły podziękowania Dariuszowi Domańskiemu za szczególne zaangażowanie w zakresie promocji ziemi godowskiej oraz wieloletnie zaangażowanie w propagowanie współpracy śląsko-krakowskiej.

 

    Dożynki są znakomitą okazją do wyrażenia głębokiego szacunku dla pracy rolników. Posłowie Gabriela Lenartowicz, Grzegorz Matusiak i Krzysztof Gadowski oraz senator Adam Gawęda, w imieniu ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela, wręczyli rolnikom honorowe odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa”. W tym roku docenieni zostali: Wiesława i Grzegorz Wawrzyczni, Krystyna i Stanisław Wysłuchowie, Małgorzata i Henryk Olejokowie oraz Anna Hojka. Obchodom dożynek co roku towarzyszy wręczenie nagród laureatom konkursu „Gmina Godów – gminą kwiatów i zieleni”. I miejsce przyznano Jadwidze i Janowi Szczeponkom z Łazisk, II miejsce Janinie Potysz z Godowa, a III miejsce Bogusławie Kaszcie z Gołkowic.

 

Ponadto przeprowadzono konkursy dożynkowe. Po długiej debacie komisja wyłoniła zwycięzców:

Najpiękniej przystrojona posesja:

I nagroda i 300 zł    Danuta i Marek Jeleniowie

II nagroda i 200 zł    Jolanta Oślizło

III nagroda i 100 zł    Joanna Łukaszczyk

Najładniej przystrojoną przyczepę biorącą udział w korowodzie dożynkowym przygotował Zespół Szkolno-Przedszkolny w Godowie. Nagrodę w formie czeku w wysokości 500 zł wręczyła Izabela Ochojska – prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Jastrzębiu-Zdroju.

 

    Część artystyczną zainaugurowały występy zespołów regionalnych: „Podbuczanek”, „Melodii” i „Gospodynek”. Zabawa dożynkowa trwała w najlepsze. Był czas na tańce i śpiew. Na scenie zaprezentowały się także zespoły dziecięce oraz grupy taneczne. W programie uroczystości nie zabrakło atrakcji adresowanych zarówno do młodszych, jak i starszych uczestników. Dzieci mogły skorzystać ze zjeżdżalni, dmuchanego zamku, a nawet przejechać się na koniu. Była też strefa gastronomiczna z tradycyjnymi śląskimi potrawami oraz wystawy: drobnego inwentarza i rękodzieła. Na placu dożynkowym swoje stoiska mieli: Art Pompownia, Akademia Umysłu i Uniwersytet Dziecięcy. Największe emocje wzbudziły wieczorne występy artystów. Gwiazdę dożynek supportował zespół ADULT+. Około godziny 20:00 wystąpiła legenda disco polo – Bayer Full. Pod sceną zebrał się tańczący tłum, który podjął melodię i wspólnie zaśpiewał stare przeboje. Po koncercie zebrani mogli podziwiać efektowny pokaz sztucznych ogni, a imprezę zakończyła dyskoteka pod gwiazdami, prowadzona przez DJ-a Jano.

 

    Dożynki są niezwykłym połączeniem przeszłości z teraźniejszością, pozwalają zintegrować się lokalnej społeczności i wzmocnić więzi, dlatego też wszystkim osobom zaangażowanym w ich organizację podziękowania składają: wójt Mariusz Adamczyk, przewodniczący Rady Gminy Antoni Tomas oraz sołtys Godowa Henryk Olejok. Dziękujemy wszystkim rolnikom za ciężką pracę, a mieszkańcom gminy za kultywowanie tradycji i wspólną zabawę. Do zobaczenia za rok w Łaziskach!

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

VIDEOOpublikowano: wtorek, 23, sierpień 2016 11:20
zmień wygląd:

logo-rodo
logo-jakosc-powietrza

Kontakt z Urzędem


Urząd Gminy Godów
ul. 1 Maja 53
44-340 Godów

tel.: +48 32/ 476 50 65
tel./fax: +48 32/ 476 51 00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Godziny urzędowania:
Pn: 7:00 – 17:00
Wt – Cz: 7:00 – 15:00
Pt 7:00 - 13:00

obywatel.gov.pl
Posterunek Policji
Planowane imprezy Relacje z imprez
Powrót do poprzedniej strony Powrót do góry strony Powrót do strony głównej transparent