Dziś godzina rozmiar tekstu: - A + Mapa Strony  |  Kontakt

ue-btn1
GODOW banerek www1

gminazenergia

Turystyczny Portal Mapowy

Turystyczny Portal Mapowy

nasi-lokalni-tworcy

mieszkancy50

poprzednim miesiącu luty 2019 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 5 1 2 3
week 6 4 5 6 7 8 9 10
week 7 11 12 13 14 15 16 17
week 8 18 19 20 21 22 23 24
week 9 25 26 27 28

Informacja o języku migowym w Urzędzie Gminy Godów

Zobacz więcej >>

Statystyki:
Odwiedziny dziś:20
Odwiedziny wczoraj:183
W ostatnim tygodniu:1804
W ostatnim miesiącu:4742
Wszystkich odwiedzin:750062

Artykuły

Dożynki Gminne Gołkowice 2015 - 22.08.2015

Arkadiusz Kogut 94Dożynki Gminne już za nami. Gospodarzem tegorocznych obchodów było Sołectwo Gołkowice. Świętowanie rozpoczęło się tradycyjnie od uroczystej mszy świętej w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Gołkowicach.

 


Wspólnie z mieszkańcami i władzami samorządowymi we mszy św. dziękczynnej udział wzięli honorowi obywatele gminy, delegacje gmin partnerskich oraz liczni goście zaprzyjaźnieni z naszą gminą.

 

Jak co roku tłumy mieszkańców i przyjezdnych zebrały się na trasie przejazdu korowodu dożynkowego, by przyglądać się tej barwnej i wesołej tradycji. Korowód ruszył o godzinie 13.30 prowadzony przez jeźdźców konnych z flagą Gminy Godów. Zgromadzonych widzów serdecznie pozdrawiali goście jadący w bryczkach, a zwłaszcza starości dożynek Państwo Małgorzata i Korneliusz Walica oraz sołtys Gołkowic Piotr Wrodarczyk z małżonką. W korowodzie nie mogło oczywiście zabraknąć korony dożynkowej przygotowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich w Gołkowicach, którą mimo palącego słońca z oddaniem nieśli panowie w mundurach górniczych w asyście pań w strojach ludowych. Uroczystą atmosferę nadawała Gminna Orkiestra Dęta z Gołkowic pod dyrekcją Ryszarda Wachtarczyka. W dalszej części korowodu radośnie maszerowali przedstawiciele gminy, mieszkańcy oraz zaproszeni goście. Dożynki to doskonała okazja dla śląskich rodzin na wyrażenie swojego przywiązania do tradycji. Jak co roku wielu mieszkańców, również tych najmłodszych, wystąpiło w strojach ludowych. Pięknie przystrojone posesje i przyczepy cieszyły oczy zgromadzonych obserwatorów. Mieszkańcy gminy zaskakiwali kreatywnością i zaangażowaniem. Swoje wozy przygotowali reprezentanci poszczególnych miejscowości z godną podziwu pieczołowitością oraz poczuciem humoru. Dało się odczuć wyjątkową atmosferę panującą w tym dniu w naszej gminie, a mieszkańcy zarażali radością wszystkich przybyłych gości. 

 

Szczęście dożynkowym uroczystościom miał zagwarantować kominiarz pozdrawiający widzów z wozu zespołu „Familijo”. W korowodzie zaprezentowały się również przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum z Gołkowic. Nie zabrakło również przejazdu rowerzystów oraz motocyklistów. W korowodzie pięknie prezentowały się wozy strażackie oraz odświętnie przystrojony sprzęt rolniczy.


Korowód zakończył trasę przy odświętnie udekorowanym boisku KS 27 Gołkowice, gdzie odbyły się dalsze uroczystości dożynkowe. Przybyłych przywitała Orkiestra Dęta z Gołkowic. Nastąpiło uroczyste złożenie korony oraz przekazanie chleba wypieczonego z tegorocznego ziarna. Tradycyjne ceremonie dożynkowe stanowią wyraz wdzięczności za obfite plony. Starości dożynek z przejęciem wręczyli Wójtowi bochenek chleba.Serdeczne pozdrowienia oraz życzenia udanej zabawy przekazali ze sceny honorowi obywatele i goście zaproszeni. Tegoroczne obchody zaszczycili swoją obecnością ks. infułat Paweł Pyrchała, Józef Musioł, Marian Dziędziel, Krystian Tesarczyk, Marian Hudek oraz delegacje z Czech, Ukrainy i Starego Miasta. Przewodniczący Rady Gminy Antoni Tomas wręczył gościom upominki przygotowane przez Grupę Artystyczną „ART POMPOWNIA” pod kierownictwem Doroty Welcel.

 

Dożynki to święto rolników, dlatego były znakomitą okazją do wyróżnienia „Zasłużonych dla rolnictwa”. Wyróżnienie otrzymali: Gertruda i Zygfryd Undas oraz Jadwiga Serwotka.


Wręczono również nagrody dla laureatów konkursu „Gmina Godów – gminą kwiatów i zieleni”. W tegorocznej edycji I miejsce przyznano Pani Krystynie Łuksza z Gołkowic, II miejsce Panu Gerardowi Adamczyk z Godowa, a III miejsce przypadło Pani Gabrieli Wójtowicz z Godowa. Otrzymali oni czeki odpowiednio na 700 zł, 500 zł i 300 zł. Już dziś

zapraszamy wszystkich miłośników ogrodnictwa do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu.

Przy okazji Dożynek wręczono również wyróżnienia dla „Zasłużonych dla województwa śląskiego”. Otrzymali je Eugeniusz Tomas, Krzysztof Widz oraz Henryk Holesz.

Wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym jeszcze raz serdecznie gratulujemy.
 

Na scenę zaproszony został również odchodzący na emeryturę wieloletni Prezes Banku Spółdzielczego w Jastrzębiu-Zdroju Pan Ryszard Leszczyński oraz jego następczyni aktualna Prezes Banku Pani Izabela Ochojska – mieszkanka Skrbeńska. Była to znakomita sposobność do podkreślenia życzliwej współpracy oraz wyrażenia wdzięczności za wielokrotnie okazywane wsparcie dla inicjatyw społecznych w naszej Gminie. Także tym razem Bank ufundował nagrodę w wysokości 500 zł dla sołectwa Gołkowice.
 

Zgodnie z najnowszą tradycją nastąpiło przekazanie ziarna przez Sołtysa Gołkowic Piotra Wrodarczyka następnemu gospodarzowi Dożynek - Sołtysowi Godowa Panu Henrykowi Olejokowi.

Szczególne podziękowania i wyrazy uznania należą się Panu Eugeniuszowi Tomasowi za zbudowanie wspaniałej atmosfery uroczystości, który wspólnie z prezenterem TVS Panem Adamem Gizą zapewniali oprawę konferansjerską imprezy.


 

Z okazji Dożynek przygotowano degustacje tradycyjnych śląskich potraw: chleba ze smalcem, ogórków kiszonych, żurku śląskiego oraz słodkich przysmaków - przygotowane przez KGW Godów, zespół „Familijo”, zespół „Kalina”, wzbogaconą o ofertę rękodzieła, gdzie swoje wystawy prezentowały: Anna Bienia, Aniela Szkatuła, Bogumiła Caniboł, Bronisława Wrodarczyk, Anita Machaj oraz Art Pompownia z Godowa. Chętni mogli też zakupić placki i tradycyjny śląski kołocz zaoferowane przez Panie z KGW Gołkowice.
 

O godzinie 16.00 rozpoczęła się część artystyczna. Dożynkową imprezę uświetniły swoimi występami zespoły folklorystyczne i dziecięce, śpiewacze, tancerze i muzycy. Rzesze fanów zebrały się pod sceną gwiazdy TVS Klaudia i Kasia Chwołka, a także Jacek Silski. Mocnym akcentem wieczoru był pokaz sztucznych ogni, jednak nie kończył on imprezy, gdyż dalszą zabawę przy muzyce poprowadził DJ Gielza.
 

Dożynki to święto tradycji, naszej regionalnej kultury i tożsamości. Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację Dożynek jeszcze raz serdeczne podziękowania składają: Wójt Gminy Godów Mariusz Adamczyk, Przewodniczący Rady Gminy Antoni Tomas oraz Sołtys Gołkowic Piotr Wrodarczyk. Serdeczne podziękowania kierowane są również do wszystkich mieszkańców Gminy Godów, którzy uczestniczyli w uroczystościach i współtworzyli unikatową atmosfery zabawy i dobrego humoru. Dziękujemy też przybyłym gościom za to, że zechcieli dzielić z nami nasze wyjątkowe dożynkowe święto.Galeria dostępna tutaj.
Opublikowano: środa, 26, sierpień 2015 10:28
zmień wygląd:

logo-rodo
logo-jakosc-powietrza

Kontakt z Urzędem


Urząd Gminy Godów
ul. 1 Maja 53
44-340 Godów

tel.: +48 32/ 476 50 65
tel./fax: +48 32/ 476 51 00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Godziny urzędowania:
Pn: 7:00 – 17:00
Wt – Cz: 7:00 – 15:00
Pt 7:00 - 13:00

obywatel.gov.pl
Posterunek Policji
Planowane imprezy Relacje z imprez
Powrót do poprzedniej strony Powrót do góry strony Powrót do strony głównej transparent